Naptejek veszélyei

2024.06.04

Ha nyár, akkor utazás, strandolás és vízpart jut eszünkbe. Bőrünk megóvása érdekében napozószereket használunk a magas UV sugarak ellen, amivel nem is lenne baj, ha megfelelő minőségi, összetételű naptejet, -olajat használnánk.

Sajnos a boltokban, drogériákban kapható napozószerek elég sok szintetikus anyagot tartalmaznak, ami nem csak bőrünkre, testünkre, szervezetünkre hat károsan, hanem a környezetre is.

Naptejek hatása a környezetre

2020-tól fogva betiltják a naptejek és egyéb UV-szűrős kozmetikai készítmények használatát a Fülöp-szigetektől keletre fekvő, 20 ezer lakosú Palau szigetállamban. Az intézkedés oka, hogy a naptejekben található vegyi anyagok egy része károsítja a korallokat, illetve veszélyes a halakra, a hínárokra és a tengeri sünökre is.

2020 nyarán Hawaii törvényhozói is hasonló rendelkezést fogadtak el, bár az amerikai államban a tilalom csak kifejezetten azokra a szerekre vonatkozik, amelyek tartalmazzák a korallokra leginkább veszélyes két összetevőt, az oxibenzont és az oktinoxátot. Palau lesz az első állam, amely országosan is meghirdeti a tilalmat, az után, hogy egyik népszerű turisztikai célpontját, a Medúza-tavat már korábban naptejmentessé tette.

A tilalom egy sor naptejösszetevőre vonatkozik, és a gyártást, az importot, illetve az árusítást is magában foglalja.

A 241 szigetből álló csendes-óceáni ország kormányának szóvivője, Olkeriil Kazuo a következő riasztó számvetéssel magyarázta a döntést: ha óránként négy hajó érkezik kirándulókkal a legnépszerűbb célpontokhoz, és minden turista csak 30 milliliter naptejet ken magára, az azt jelenti, hogy három óránként egy gallon (3,8 liter) naptej oldódhat fel az óceánban. Így naponta 3-5 gallon kozmetikum kerülhet a vízbe a közkedvelt merülési helyeken, veszélyeztetve a korallokat és a vizek biodiverziátását. Az elnök és a kormány véleménye szerint ez masszív szennyezés.

Craig Downs, a Virginia állambeli nonprofit Haereticus Környezetvédelmi Laboratórium ügyvezetője szerint az elmúlt két évben 12 tudományos munka jutott arra, hogy a naptejekben található vegyületek közül több - elsősorban a már említett oxibenzon és oktinoxát - ártalmas a korallzátonyokat felépítő virágállatokra: kifehéredést, deformációt, DNS-kárásodást, végezetül pedig halált okoz, különösen a lárvák esetében.

Vizsgálták a vegyületek jelenlétét a parti vizekben és egyes korallzátonyok mentén is, és kiderült, hogy sok helyen elérte a mérgező szintet a koncentrációjuk.

Hatása szervezetünkre

Ha naptejet választasz, akkor több dologra is érdemes odafigyelni. Ugyanis sajnos a mai napig előfordulhatnak olyan anyagok a kozmetikai termékekben, amelyek kockázatot jelentenek a hormonrendszerünkre. Még mindig előfordulnak hormonkárosító parabének naptejekben (tartósítószerként), napozás utáni termékekben. Főleg a butil- és a propilparabén kockázatai ismertebbek. Gyermekeknek szánt termékek esetében különösen problémás ezen anyagok jelenléte.

  • A spray-k helyett lehetőleg válaszd a kenhető termékeket, melyeket jó eséllyel nem fogsz belélegezni. Ez különösen a fizikai fényvédőknél fontos - például az elterjedt titánium-dioxid (TiO2) esetében, mert ez az egyébként hatékony szer belélegzéskor okoz problémát. Hiába kapott a naptejekben elterjedt TiO2 rákkeltő besorolást egy 2019-es Európai Bizottságban meghozott döntés szerint - belégzés esetére - mégis, nemhogy korlátozták volna, de még a címkén sem kell végül ezt a szert megfelelően jelölni.
  • Sok naptejben fordul elő retinil-palmitát, amely az A-vitamin egy származéka. Ezt az adalékot gyakran megtaláljuk naptejek mellett például testápolókban, arckrémekben, sőt gyermektermékekben is. Egyesült államokbeli hivatalos vizsgálatok során egérkísérletekben a retinil-palmitát gyorsította a bőrrák kialakulását napfény hatására. Azaz az elővigyázatosság elve alapján nem szerencsés, ha retinil-palmitátot tartalmazó naptej, testápoló vagy krém van rajtunk, ha sokat tartózkodunk a napon.
  • Több kémiai fényvédő hatóanyagról derült ki, hogy hormonszerűen hatnak, és emiatt kockázatosak. A legtöbb terhelő adat az oxibenzon (benzofenon-3) nevű hatóanyagról áll rendelkezésre, mely ösztrogénként viselkedik a testünkben, továbbá allergizálhat, és felhalmozódik az emberi szervezetben.
  • Szintén felhalmozódó, nehezen bomló fényvédő a sajnos hazánkban is elterjedt oktinoxát (etilhexil-metoxicinnamát). Ez a hatóanyag állatkísérletek szerint hat a pajzsmirigyhormonokra és a szaporító szervekre. Emiatt különösen kisgyermekek és terhes nők esetében érdemes óvatosnak lenni ezzel az anyaggal.
  • A szintén elterjedt homoszalátról kevesebb terhelő információ áll rendelkezésre - de azok szerint ez a hatóanyag is megzavarja a hormonrendszer természetes működését, ráadásul napfény hatására lebomlik.
  • Az oktokrilén nevű gyakori fényvédő elősegíti, hogy a bőrön UV-fény (napsütés) hatására veszélyes szabad gyökök keletkezzenek, aminek többféle egészségügyi kockázata lehet. Emellett ez a szer allergizálhatja a gyerekek bőrét fény hatására
  • A cink-oxidnak egyelőre nem ismertek káros hatásai, de tudósok felvetették, hogy elképzelhető, hogy a titánium-dioxidhoz hasonlóan viselkedik.
  • Az elterjedt kémiai fényvédő hatóanyagok közül jelenlegi ismereteink szerint az avobenzon (butil-metoxidibenzoilmetán) számít biztonságosabbnak.

Azaz még sok kérdéses összetevő lehet jelen a kozmetikumokban, de odafigyeléssel tudunk olyan termékeket választani, amelyek mentesek a kockázatos összetevőktől. Vagy saját magunk készítjük, akkor biztosan természetes és károsanyagmentes kozmetikumunk lesz. (Részletek lentebb.)

A fényvédő faktor nem lineáris skála, már egy 30-as faktorú krém is kiszűri az UVB-sugarak 98 százalékát. Ehhez képest egy 50 faktoros krém 99 százalékos védelmet nyújt csupán.

Tippek

Először is: erős napsütésben lenni sajnos igenis kockázatos, különösen nyáron,

  • egyrészt a déli órákban: 11 és 15 óra között;
  • másrészt az UV-riadós időszakokban.

Másodszor: a D-vitamin fontos a szervezetünknek, melynek keletkezéséhez megfelelő étkezés és napfény is szükséges. Másrészt viszont sajnos valóban vannak olyan naptejösszetevők, amelyek többek között károsíthatják a hormonrendszert. Ezért mindig ellenőrizd a naptejen a címkét, vagy készíts természetes napozószereket, mely nemcsak tudod mit tartalmazz, hanem ápolód és óvod bőrödet, szervezetedet, valamint a környezetre is figyelsz!

Az Egészséges bőrápolás, egészséges háztartás könyvemben rengeteg természetes receptet találsz, köztük több napozás és napozás utáni kencereceptet is, vagy válaszd a doTERRA Sun természetes napozó termékeit.

Még nem késő változtatni! 

TUDTAD?
👉Egyre többen fényallergiások. Vagyis csak hiszik, mert nincs fényallergiás, csak KONTAKTALLERGIA van a kémiai fényvédők ellen ‼️
👉Általában 20-30 perccel előtte be kell kenni magadat, mielőtt napra mész. Miért? Hogy hasson a kemikália, vagyis a kémiai fényvédő reakcióba lépjen ‼️
👉A fizikai fényvédőkkel azonnal napra mehetsz, biztonságosak🌞
👉A szintetikus olajok és illatok mind irritálják a bőrt, allergizálnak ‼️
👉A természetes olajok és illatok, illóolajok mind ápolják, táplálják, nyugtatják a bőrt. 🌞
👉Sok nagy márkájú fényvédő termék (‼️MÉG A BABÁKNAK HASZNÁLHATÓ IS‼️) kémiai fényvédőt és szintetikus olajokat tartalmazz ‼️
👉Minden amit a bőrödre kensz, az hatással van a szervezetedre, az egészségedre ‼️
EZEK UTÁN HOGY DÖNTESZ? MELYIKET VÁLASZTOD?

Nyugodtan keress, ha segíthetek megnézni a jelenlegi milyen, vagy ha segíthetek a természeteset kiválasztani, kedvezményesen hozzájutni. 🙂


Forrás: https://qubit.hu/2018/11/02/megvan-az-elso-orszag-ahol-annyira-betiltjak-a-naptejet-hogy-a-turistaktol-is-elkobozzakfbclid=IwAR3SRNMQICShC63A4qcGtob1AyEju7xPLmGGaKShbZ0-dAQLMvKotYJxe3A

https://www.greenpeace.org/hungary/blog/3840/naptej-milyen-osszetevoket-keruljunk-a-greenpeace-szakertoje-szerint/