Kozmetikumok rejtelmei

2024.02.28

Nem mindenkit érdekel, hogy mit tartalmaz egy kozmetikum, csak jó illatú legyen, vagy egy ismert márkában hisz. Döntést hoznak reklám, egy-egy felirat, dizájn alapján.

Fontos tudnod, hogy bőröd állapotáért csak 20%-ban felelős a genetikád, 80%-ban az életviteled, a táplálkozásod, a vízfogyasztásod, valamint a kozmetikumok, amiket használsz.

Megfelelő kozmetikumok választásával rengeteget tehetsz bőröd egészségéért. Vedd kezedbe az irányítást!

Egy átlagos nő naponta 12 kozmetikumot használ (pl: fogkrém, szappan, tusfürdő, dezodor, sampon, hajbalzsam, arctisztító, arckrém, ajakápoló/rúzs, szempillaspirál, micellás víz, alapozó, testápoló, kézkrém, parfüm, stb.), ami összesen 300-500 összetevőt jelent. Ennyit kenünk magunkra napi szinten. A kérdés az, hogy ebből mennyi hat károsan az egészségre?!

Sajnos nem csak a szépítőszereket, kozmetikumokat érinti, hanem a babaápoló termékeket is, valamint a gyógyszertári kikevert krémekről se feledkezzünk meg (érdemes leellenőrizni).

Még ha igen kis mennyiségben is találhatóak a kritikus anyagok a kozmetikumokban, akkor sem mindegy. Mivel körülbelül 12 féle kozmetikumot használunk, akkor az összetevők összeadódnak, erősítik egymást. Így már sokkal több kritikus anyagról van szó napi szinten.

Bőröd legfontosabb funkciója a külső behatásaktól való védelem. Véd a hidegtől, melegtől, kémiai anyagoktól, mechanikai hatásoktól, kórokozóktól. Ha naponta SLS, ásványi olaj= mineral oil, paraffin, parfum, paraben tartalmú kozmetikumokat használsz, akkor bőröd elveszítheti természetes védőrétegét. Hosszútávú használatukkal bőröd veszíthet rugalmasságából, pelyhüdté, foltossá válhat, s ezáltal felgyorsulhatnak az öregedési folyamatok.

Minden amit a bőrödre kensz, hatással van a szervezetedre - sajnálatos módon mindez nem távozik - így a káros anyagok elraktározodhatnak, ami érzékenységet, bőrproblémát, de akár betegségeket is okozhatnak. 

Pl: az esszenciális olajok 22 másodperc alatt jutnak el az agyba, 2 perc alatt a véráramodba kerül, 20 perc múlva az összes sejtünkre hatással van.

Ezért is fontos körültekintően megválasztani mit és milyen minőséget használsz. 

Ránézésre gyanús lehet, ha egy kozmetikumnak feltűnő színe van: rózsaszín, sárga, zöld. Érdemes megnézni, hogy milyen színezőanyag van benne. Amikor erős illatokkal találkozol, hiába tűnik természetesnek a kókusz, a zöldalma, az ananász, a kiwi illat, teljesen biztos lehetsz benne, hogy szintetikus illatanyagot tartalmaznak, mivel ezeknek a gyümölcsöknek nincs illóolaja!

A sminkek összetevőit is fontos ellenőrizni, hiszen a szemeden, arcodon, szádon viseled egész nap. Olyan helyeken, ahol nagyon vékony, érzékeny a bőröd. Sokszor megtévesztőek egyes feliratok (Bio, Natúr, Mentes), és az árazás sem segít megállapítani, hogy a termék tiszta-e. A fontos információ MINDIG a hátoldali címke összetevőknél (INCI) van! Ellenőrizd az otthonodban lévő kozmetikumokat, nézd meg mit használtál eddig valójában!

Sajnos egyre többen érzékennyé válnak egyes kozmetikai összetevőkre. Na de miért? Mik is ezek? Ebben lesz segítségedre az Egészséges bőrápolás, egészséges háztartás könyvem első része; valamint a továbbiakban olyan recepteket találsz, amit könnyedén elkészíthetsz, és ezáltal természetes kozmetikumokat használhatsz.